-

Hyvinvointialueuudistus koskettaa noin 12 000 sote- ja pelastustoimen ammattilaista koko Pohjois-Savon alueella. Vaikka työnantajan muutos ei vaikuta siirtymähetkellä palvelusuhteen ehtoihin, toimeenpanossa on monia kysymyksiä, joita on tarpeen käsitellä yhdessä henkilöstöjärjestöjen kanssa. Tätä yhteistyötä varten Vate on perustanut yhteistoimintaelimen. 


Yhteistoimintaelimeen nimetyt jäsenet


Väliaikaisen valmistelutoimielimen kokouksessa 5.7.2021 päätettiin lähettää henkilöstöjärjestöille nimeämispyyntö yhteistoimintaelimeen KT:n suosituksen mukaisesti 2+2+2 edustajalla. Edustajien nimet toivottiin saatavan 5.8.2021 mennessä.

Järjestöasiantuntija Hanna Ripaoja ilmoitti edustajat 6.8.2021 sähköpostiviestillä seuraavasti:

JAU 
Jyty: varsinainen jäsen Riitta Antikainen-Lapveteläinen, varahenkilö Merja Harju.
riitta.antikainen-lapvetelainen@kuh.fi   

Jhl varsinainen jäsen Marja Korhonen, varahenkilö nimetään myöhemmin.
marja.korhonen@ylasavonsote.fi 

Sote
Super: varsinainen jäsen Marja Kiljunen, varahenkilö Kaija Räty 
marja.kiljunen@varkaus.fi, kaija.raty@kuh.fi

Tehy: varsinainen jäsen Hilkka Kontiainen, varahenkilö Marita Koskinen 
hilkka.kontiainen@kuh.fi, marita.koskinen@kuh.fi
 
Juko ry
varsinainen Anu Muraja Murro, varahenkilö Riikka Runtti
anu.muraja-murro@kuh.fi, riikka.runtti@siilinjarvi.fi

varsinainen Noora-Maria Ahl, varahenkilö Tiina Jauhiainen
noora-mari.ahl@kuopio.fi, tiina.jauhiainen@ylasavonsote.fi 

Työnantajan edustajat:
Vaten johtoryhmän puheenjohtaja Leila Pekkanen
Vaten johtoryhmän varapuheenjohtaja Janne Niemeläinen
Henkilöstösiirron vastuuvalmistelija Kaarina Halonen, kaarina.halonen@kuh.fi

Käsitelty VATEn kokouksissa 25.8.2021, 9.8.2021