-

Palveluiden järjestäminen

Saumattoman siirtymän takaamiseksi sekä asiakkaille että henkilökunnalle palveluiden järjestäminen -valmistelukokonaisuuden puitteissa valmistellaan sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelukokonaisuuksia sekä kehitetään mm. hyvinvointialueen palvelustrategia.

Palveluiden järjestäminen -tehtäväalueesta vastaa Antti Hedman (antti.hedman@kuh.fi) yhdessä Mikko Korhosen (mikko.korhonen@kuopio.fi) ja Jukka Koposen (jukka.koponen@kuopio.fi) kanssa. Valmistelutyössä tukena toimii PJ johtoryhmä. 

 

Jaostot ja vastuuvalmistelijat sekä alajaostot ja työryhmät

      Peruspalvelut: Mikko Korhonen (mikko.korhonen@kuopio.fi)

  • PTH Yleiset ja yhteiset: Mikko Korhonen
    • SOTE keskus: Eija Jestola, Minna Hiltunen
    • Suun terveydenhuolto: Tiina Haataja
    • Maakunnanosastot: Tuija Jääskeläinen, Tarja Huttunen, Marjo Ojala
       
  •  Sosiaalihuollon perus- ja erityispalvelut: Mari Antikainen (mari.antikainen@kuopio.fi)
    • Perhekeskus: Eija Komulainen ja Anne Walden
      • Koulu- ja opiskeluterveydenhuolto ja opiskeluhuolto: Eija Komulainen
      • Kasvatus- ja perheneuvonta: Anne Walden
      • Perustason lasten ja nuorten mielenterveys: Minna Pitkänen
      • Neuvola- ja terapiapalvelut: Hanna-Mari Tanninen
      • Sosiaalihuoltolain mukaiset perhepalvelut: Seija Kärkkäinen
      • Perheoikeudelliset palvelut: Juha Asunmaa
      • Lastensuojelu: Marena Paahto
    • Työikäisten palvelukeskus: Heli Pärnänen, Soile Merilä
    • Vammaispalvelukeskus: Ritva Pääkkönen
       
  • Ikäkeskus: Reetta Kettunen (reetta.kettunen@varkaus.fi), Anne Mikkonen (anne.mikkonen@ylasavonsote.fi)
    • Asiakas- ja palveluohjaus: Hanna Jokinen
    • Kotiin tarjottavat palvelut: Kaija Kokkonen
    • Omais- ja perhehoito: Mari Pirinen
    • Asumispalvelut: Minna Leskinen
    • Geriatrinen palvelukokonaisuus: Reetta Kettunen

   Erityistason palvelut: Antti Hedman (antti.hedman@kuh.fi)

  • Ensihoito ja päivystys: Jouni Kurola
  • Varautuminen ja valmius: Jouni Kurola, Olli Siitonen, Heli Laapotti
  • Hoitoketjut ja konsultaatiopalvelut: Anu Turpeinen
    • Tartuntatautien vastustamistyö: Irma Koivula
  • Kl. Tukipalvelut: Anu Turpeinen
    • Tekstinkäsittely: Anu Jokisaari, Anne Kantanen
    • Lääkehuolto: Jouni Ahonen
  • Psykiatrian palvelut: Jarmo Pajula
  • Kuntoutus ja apuvälinepalvelut: Timo Miettinen
  • YTA-yhteistyö: Antti Hedman
  • Opetus: Jarmo Jääskeläinen, Minna Taam-Ukkonen
  • Tutkimus, kehitys ja innovaatio: Juha Töyräs
  • Potilas- ja sosiaaliasiamiestoiminta: Antero Nissinen, Kristiina Anttonen
  • HYTE: Pekka Puustinen

Pelastustoimi ja turvallisuuspalvelut: Jukka Koponen (jukka.koponen@kuopio.fi)

  • Pelastustoimi: Paavo Tiitta
    • Pelastustoiminta: Petteri Hynönen
    • Onnettomuuksien ehkäisy: Lauri Holappa
    • Varautuminen ja väestönsuojelu: Antti Haataja
    • Pelastustoimen toimialakohtainen varautuminen: Jukka Innanen
    • Tilanne- ja johtokeskukset: Anna Eskelinen, Jaakko Heinonen
    • Pelastuslaitoksen tekniset, ICT- tukipalveluprosessit ja jatkuvuudenhallinta: Harri Laukkanen
       
  • Toimintaympäristö ja sen turvallisuus: Lauri Holappa, Antti Haataja
    • Riskianalyysit ja –arviot: Lauri Holappa, Tiina Valta
    • Varautuminen ja valmiussuunnittelu: Heli Laapotti, Antti Haataja
    • Organisaatioturvallisuus: Olli Siitonen, Jari Haapala