-

Johtaminen ja osaaminen

Tämän kokonaisuuden alla määritellään väliaikaisen valmistelutoimielimen johtamistehtävät ja valmistellaan uuden hyvinvointialueen johtamis- ja ohjausrakennetta. Myös järjestämisvastuun siirtosuunnitelman kehittäminen, yhteistyömallien suunnittelu ja viestintäorganisaation valmistelu ovat osa valmistelutyötä.

Johtaminen ja osaaminen -tehtäväalueesta vastaavat Leila Pekkanen (leila.pekkanen@pshva.fi) ja Jari Saarinen (jari.saarinen@kuopio.fi). Valmistelutyössä tukena toimii JO johtoryhmä.

Jaostot ja vastuuvalmistelijat sekä alajaostot ja työryhmät

Johtamisrakenteet ja johtamisen välineet: Juuso Tamminen (juuso.tamminen@kuh.fi), Eija Jestola (eija.jestola@ylasavonsote.fi), Kati Kantanen (kati.kantanen@siilinjarvi.fi)

Tiedolla johtaminen: Eija Peltonen (eija.peltonen@kuh.fi)

Osallisuus ja demokratia: Anne Aholainen (anne.aholainen@pohjois-savo.fi), Vesa Toivanen (vesa.toivanen@kuopio.fi)

Digi-ohjelma: Mika Ålander (mika.alander@ylasavonsote.fi)

Viestintä: Petteri Alanko (petteri.alanko@kuh.fi)

Yhdyspinnat ja yhteentoimivuus: Jussi Lampi (jussi.lampi@pohjois-savo.fi), Henri Huttunen (henri.huttunen@istekki.fi)