Virka- ja työsuhteeseen valinnat
-

Virka- ja työsuhteeseen valinnat

Tälle listalle kootaan toimialoittain uudet työntekijät, jotka on valittu hyvinvointialueen virkaan tai työsuhteeseen. Sivu päivittyy sitä mukaa, kun hyvinvointialueen kirjaamoon tulee tieto virallisista nimityksistä.

Nimike Nimi Alkaen
Hyvinvointialuejohtaja Marko Korhonen 15.8.2022
Vastaava lääkäri (johtajaylilääkäri)  Antti Hedman 1.1.2023  
Valvontapäällikkö (sotevalvonta) Hanna Leinonen 1.1.2023

Viestintä ja markkinointi

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Viestintä- ja markkinointijohtaja Tuija Bercovici Viestintä 1.1.2023
Viestintä- ja markkinointijohtaja (sij.) Anne Kettunen Viestintä 24.10.2022
Viestintäpäällikkö Suvi Huttunen Viestintä 1.1.2023
Viestintäpäällikkö Jonna Myllykangas Viestintä 1.1.2023

Sisäinen tarkastus

Nimike Nimi Alkaen
Arviointipäällikkö Katja Yli-Monni 1.1.2023

Omistajaohjaus ja valvonta

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Omistajaohjaus- ja valvontajohtaja  Petteri Soininen Omistajaohjaus ja valvonta 1.1.2023

Hallintopalvelut

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Hallintojohtaja Janne Niemeläinen Hallintopalvelut 1.1.2023
Hankintajohtaja Outi Kalske Hallintopalvelut 1.12.2022
Tukipalvelupäällikkö Anne-Mari Lappalainen Tukipalvelut 1.1.2023
Asiakasvastaava, kiinteistöhallinto Saara Damski Kiinteistöhallinto 1.1.2023
Asiakasvastaava, kiinteistöhallinto Paula Martikainen Kiinteistöhallinto 1.1.2023
Asiakasvastaava, laitoshuolto Tea Rantamäki-Karjalainen Tukipalvelut 1.1.2023
Asiakasvastaava, laitoshuolto Tarja Tenhunen Tukipalvelut 1.1.2023
Asiakasvastaava, ruokapalvelut Laura Rantalainen Tukipalvelut 1.1.2023
Tietosuojavastaava Auli Mikkonen Hallintopalvelut 1.1.2023
Lakimies Maria Huttunen Hallintopalvelut 1.10.2022
Yleishallinnon hallintopäällikkö Henna Räsänen Hallintopalvelut 1.1.2023
Kiinteistöjohtaja Petri Pyy Kiinteistöhallinto 1.1.2023
Kiinteistön ylläpitopäällikkö Juha-Matti Horttanainen Kiinteistöhallinto 1.1.2023
Rakennuttajapäällikkö Reino Pyy Kiinteistöhallinto 1.1.2023
Tietosuojavastaava Auli Mikkonen Hallintopalvelut 1.1.2023
Tilahallintapäällikkö Hannu Lahti Kiinteistöhallinto 1.1.2023
Kehittäjä/palvelumuotoilija Annakaisa Paldan Hallintopalvelut 1.1.2023
Asianhallintasihteeri Milla Lindlöf Hallintopalvelut 1.1.2023
Asianhallintasihteeri Kristiina Parkkinen Hallintopalvelut 1.1.2023
Asianhallinta- ja arkistopäällikkö Tuovi Piirainen Hallintopalvelut 1.1.2023


Henkilöstöpalvelut

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Henkilöstöjohtaja Mari Antikainen Henkilöstöpalvelut 1.1.2023
Työhyvinvointipäällikkö Anne Roponen Henkilöstöpalvelut 1.1.2023
Palvelujohtaja Päivi Eskelinen Keskitetyt palvelut 1.1.2023
Henkilöstön kehittämispäällikkö  Marja Hietamäki Henkilöstöpalvelut 1.1.2023
Työsuojelupäällikkö Jari Haapala Henkilöstöpalvelut 1.1.2023
Rekrytointipäällikkö Seija Mononen Henkilöstöpalvelut 1.1.2023
Palvelussuhdepäällikkö Kaarina Halonen Palvelussuhdeyksikkö 1.1.2023
Henkilöstöasiantuntija Hanna Mäkiaho Palvelussuhdeyksikkö 1.1.2023
Henkilöstöasiantuntija Eeva-Liisa Eskelinen Palvelussuhdeyksikkö 1.1.2023
Henkilöstöasiantuntija Kaisa Kärkkäinen Palvelussuhdeyksikkö 1.1.2023
Henkilöstöasiantuntija Sari Zitting Palvelussuhdeyksikkö 1.1.2023
Palvelupäällikkö Tarja Björn Keskitetty sijaishallinta 1.1.2023
Palvelupäällikkö Sirpa Marjoniemi Keskitetty sijaishallinta 1.1.2023
Palvelupäällikkö Anne Kantanen Keskitetty sijaishallinta 1.1.2023
Johdon assistentti, hyvinvointialuejohtaja Minna Halme Keskitetyt sihteeripalvelut 1.1.2023
Johdon assistentti, hallintopalvelut Mirka Räsänen Keskitetyt sihteeripalvelut 1.1.2023
Johdon assistentti, henkilöstöpalvelut Ritva Vepsäläinen Keskitetyt sihteeripalvelut 1.1.2023
Johdon assistentti, talouspalvelut Katri Pesonen Keskitetyt sihteeripalvelut 1.1.2023
Johdon assistentti, perhe- ja vammaispalvelut Anu Vartiainen Keskitetyt sihteeripalvelut 1.1.2023
Johdon assistentti, yleiset palvelut Merja Harju Keskitetyt sihteeripalvelut 1.1.2023
Johdon assistentti, yleiset palvelut Tiina Miettinen Keskitetyt sihteeripalvelut 1.1.2023
Johdon assistentti, ikääntyneiden palvelut Päivi Heiskanen Keskitetyt sihteeripalvelut 1.1.2023
Palveluesihenkilö Sanna Rönkkö Hallinnolliset sihteerit 1.1.2023


Talouspalvelut

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Talousjohtaja Kari Janhonen Talouspalvelut 1.1.2023
Raportointipäällikkö  Tiina Siponen Talouspalvelut 1.1.2023
Rahoituspäällikkö Anne Halttunen Talouspalvelut 1.1.2023
Laskentapäällikkö Arja Matsi Talouspalvelut 1.1.2023
Laskutuspäällikkö Kirsi Kinnunen Talouspalvelut 1.1.2023
Talouspäällikkö Ulla Heide Talouspalvelut 1.1.2023


Strategia- ja kehittäminen

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Strategia- ja kehittämisjohtaja Juuso Tamminen Strategia- ja kehittäminen 1.1.2023
Sosiaalihuollosta vastaava viranhaltija (sosiaalijohtaja) Marena Paahto Strategia- ja kehittäminen 1.1.2023
Tietohallintojohtaja Tuomo Pekkarinen Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Valtionavustushankkeiden hankejohtaja Jussi Lampi Strategia ja kehittäminen 1.12.2022
Laitehallintapäällikkö Hanna Matikka Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Tietoturvapäällikkö Marko Ruotsala Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Tutkimus- ja innovaatiojohtaja Juha Töyräs Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
ICMT-palvelutuotantopäällikkö Sari Korhonen Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
ICMT-hankepäällikkö Tuija Hartikainen Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Tietohallintopäällikkö Kirsi-Marja Remes Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Koulutusjohtaja Minna Taam-Ukkonen Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
HYTE ja osallisuuspäällikkö Pekka Puustinen Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Johtajaylihoitaja Minna Mykkänen Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Tietoturva-asiantuntija Henriikka Väisänen Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Kehittämisjohtaja Mika Ålander Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Laitearkkitehti Tero Lähivaara Strategia ja kehittäminen 1.1.2023
Laiteturvallisuuden erityisasiantuntija Marleena Ruutiainen Strategia ja kehittäminen 1.1.2023


Perhe- ja vammaispalvelut

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Toimialajohtaja Kati Kantanen Perhe- ja vammaispalvelut 1.1.2023
Palvelualuejohtaja Seija Kärkkäinen Vammaispalvelut 1.1.2023
Palvelualuejohtaja Minna Pitkänen Perhepalvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja   Katja Rautiainen Lastensuojelupalvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Hanna-Mari Tanninen Perhekeskuspalvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Sanna Suomi Vammaisten avopalvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Eija Pennanen Vammaisten asumispalvelut 1.1.2023
Esihenkilö Sari Räsänen Lastensuojelun ympärivuorokautisten palveluiden yksikkö 1.1.2023
Esihenkilö Tarja Ruotsalainen Perheoikeudelliset palvelut 1.1.2023
Alue-esihenkilö Margit Lappalainen Perhekeskuspalvelut, keskinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Sanna Niinimäki Perhekeskuspalvelut, pohjoinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Liisa Kallunki Perhekeskuspalvelut, eteläinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Eija Komulainen Perhekeskuspalvelut, läntinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Minna Jauhiainen Perhekeskuspalvelut, koillinen alue 1.1.2023
Esihenkilö Juha Asunmaa Lastensuojelun sosiaalityön ja -ohjauksen yksikkö 1.1.2023
Esihenkilö Pirjo Rautio Vammaispalvelukeskusten yksikkö 1.1.2023
Alue-esihenkilö Elina Puustinen Vammaisten asumispalvelut, pohjoinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Sanna Oksanen-Vihervuori Vammaisten asumispalvelut, eteläinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Heli Malkki Vammaisten asumispalvelut, koillinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Jari Kangas Vammaisten asumispalvelut, keskinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Teuvo Räsänen Vammaisten asumispalvelut, läntinen alue 1.1.2023


Yleiset palvelut (peruspalvelut ja Kuopion yliopistollinen sairaala)

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Toimialajohtaja Jari Saarinen Yleiset palvelut 1.1.2023
Toimilinjajohtaja Eija Jestola Peruspalvelut 1.1.2023
Toimilinjajohtaja Heikki Miettinen Erityispalvelut 1.1.2023
Palvelualuejohtaja Pertti Lipponen Peruspalvelut 1.1.2023
Palvelualuejohtaja Jouni Kurola Yliopistosairaala KYS 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja  Heli Pärnänen Työikäisten sosiaalipalvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Ritva Vitri SOTE-keskus palvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Pekka Jäkälä Ydinyksiköt 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Tatu Kemppainen Operatiivinen toimialue 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Marjo Kervinen Lääkinnälliset palvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Anssi Uutela Akuutti 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Teijamari Laasonen-Balk Mielenterveyspalvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Tuija Jääskeläinen Osastopalvelut 1.1.2023


Ikääntyneiden palvelut

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Toimialajohtaja Mikko Korhonen Ikääntyneiden palvelut 1.1.2023
Palvelualuejohtaja Kaija Kokkonen Ikäkeskuspalvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja  Marja Kavilo Kotiin annettavat palvelut 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Hanna Jokinen Asiakasohjaus 1.1.2023
Palveluyksikköjohtaja Reetta Kettunen Asumispalvelut 1.1.2023
Alue-esihenkilö, Sanna-Liisa Halonen Asumispalvelut, eteläinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Minna Leskinen Asumispalvelut, läntinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Tiina Oksman Asumispalvelut, keskinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Elisa Pajala Asumispalvelut, koillinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Jaana Hyttinen Asumispalvelut, pohjoinen alue 1.1.2023
Esihenkilö Pia Hietala Kotiin annettavien tukipalveluiden yksikkö 1.1.2023
Ostopalvelu- ja palvelusetelivastaava Mari Leikas Ikääntyneiden palvelut 1.1.2023
Alue-esihenkilö Tanja Viitanen Kotihoito, eteläinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Anne Puurunen Kotihoito, koillinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Jonna Maapuro Kotihoito, läntinen alue 1.1.2023
Alue-esihenkilö Maarit Peltomaa Kotihoito, keskinen alue 1 1.1.2023
Alue-esihenkilö Tiina Kallio Kotihoito, keskinen alue 2 1.1.2023
Esihenkilö Susanna Räisänen Neuvonta- ja asiakasohjaus, eteläinen ja läntinen alue 1.1.2023
Esihenkilö Teemu Moilanen Neuvonta- ja asiakasohjaus, keskinen alue 1.1.2023
Esihenkilö Tiina Kärkkäinen Neuvonta- ja asiakasohjaus, pohjoinen ja koillinen alue 1.1.2023
       


Pelastustoimi ja turvallisuuspalvelut

Nimike Nimi Yksikkö Alkaen
Toimialajohtaja (pelastusjohtaja) Jukka Koponen Pelastustoimi ja turvallisuuspalvelut 1.1.2023
Palvelualuejohtaja Paavo Tiitta Pelastustoimi 1.1.2023
Palvelualuepäällikkö  Olli Siitonen Turvallisuuspalvelut 1.1.2023
Riskienhallintapäällikkö Lauri Holappa Pelastuslaitos 1.1.2023
Tilannekeskuspäällikkö Anna Eskelinen Pelastuslaitos 1.1.2023
Ensihoitopäällikkö Jukka Hartikainen Pelastuslaitos 1.1.2023
Palopäällikkö Ilpo Hartikainen Pelastuslaitos, eteläinen toimialue 1.1.2023
Palopäällikkö Jukka Innanen Pelastuslaitos, pohjoinen toimialue 1.1.2023
Palopäällikkö Petteri Hynönen Pelastuslaitos, keskinen toimialue 1.1.2023
Hyvinvointialueen turvallisuuspäällikkö Ilpo Tauriainen Turvallisuuspalvelut 1.1.2023
Hyvinvointialueen valmiuspäällikkö Antti Haataja Turvallisuuspalvelut 1.1.2023
Turvallisuuskoulutuspäällikkö Jouni Tuomainen Turvallisuuspalvelut 1.1.2023
Kehittämispäällikkö Terhi Ahonen Pelastuslaitos 1.1.2023
Tekninen päällikkö Risto-Matti Raatikainen Turvallisuuspalvelut 1.1.2023
Viestintäkoordinaattori Heidi Konttinen Pelastuslaitos 1.1.2023